Jaki podnośnik motocyklowy? Sprawdź polecane modele

2021-05-10

Podnośnik motocyklowy zapewnia stabilną pozycję pojazdu podczas postoju, prac serwisowych i pielęgnacyjnych. Przed zakupem odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na typu budowy, udźwig, wysokość unoszenia, a także elementy zabezpieczające. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w podnośnik motocyklowy i jaki model wybrać.

W sprzedaży dostępne są stojaki i podnośniki motocyklowe o różnej konstrukcji, która determinuje ich możliwości i zastosowanie. Wspólną cechą każdego modelu jest stabilne utrzymywanie motocykla w pionie, dzięki czemu możliwe staje się wygodne i bezpieczne smarowanie i czyszczenie łańcucha, wymiana oleju, mycie, a także zmiana kół.

Jaki podnośnik motocyklowy warto kupić?

Poszukiwania odpowiedniego podnośnika motocyklowego należy zacząć od sprawdzenia wagi motocykla, ponieważ kluczowe znaczenie ma dobór podnośnika o odpowiednim udźwigu. Warto wybrać konstrukcję, która będzie dysponować trochę większym udźwigiem niż waga motocykla.

W ofertach producentów dostępne są podnośniki koła przedniegopodnośniki koła tylnego typu V, a także podnośniki centralne, które najczęściej są hydrauliczne. Podnośniki typu V posiadają prostą konstrukcję, są lekkie i łatwe w obsłudze - pozwalają na podniesienie motocykla w zaledwie kilka sekund. Wersje oferujące możliwość podnoszenia przedniej części motocykla montowane są pod główkę ramy z wymiennymi trzpieniami, natomiast te, które służą do podnoszenia tylnej części mocuje się pod wahaczem. Jest to najczęściej wybierany przez klientów typ podnośników motocyklowych. Umożliwiają wygodną wymianę oleju, smarowanie części, mycie motocykla, zabiegi pielęgnacyjne i zmianę kół. Należy unikać stojaków przednich i tylnych, które są wykonane z cienkich rurek 20 mm. Łatwo ulegają one odkształceniu i nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Istotne są również łączenia konstrukcji. Warto wybierać modele wykonane z rury giętej. Z kolei rozstaw ramion powinien być szeroki i głęboki tak, aby odpowiednio chwycić wahacz.

Stojaki centralne najczęściej wsuwa się pod ramę motocykla. Ten rodzaj podnośników charakteryzuje się większą stabilnością i umożliwia podniesienie ciężkich motocykli bez używania dużej siły. Dzięki zastosowaniu elementów hydraulicznych, motocykl przy zmniejszaniu wysokości delikatnie opada na ziemię. Wybierając podnośnik centralny warto zwrócić uwagę na szerokość wsporników, odpowiedni udźwig, a także minimalny prześwit pod ramą motocykla.

Do stojaków motocyklowych zaliczyć możemy też kliny pod koła i stojaki do kół (np. wyważarki motocyklowe). Zaletą klinów jest całkowite unieruchomienie kół, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się podczas transportu motocykla. Stojaki do kół umożliwiają sprawdzenie rozkładu masy wokół koła, a także weryfikację prawidłowego ustawienia osi.

Podnośnik motocyklowy powinien umożliwiać wygodną obsługę. Podnoszenie motocykla za jego pomocą nie powinno wymagać zbyt dużej siły. Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału i łączeń, które mają bezpośredni wpływ na trwałość podnośnika. Praktycznym dodatkiem do podnośnika są też kółka, które ułatwiają korzystanie ze sprzętu.

Jaki stojak motocyklowy? Sprawdź polecane modele

Warto wybierać podnośniki motocyklowe od renomowanych producentów. W ten sposób kupisz trwały produkt, który dodatkowo zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno dla motocykla, jak i jego właściciela. Polecamy następujące modele stojaków i podnośników motocyklowych:

  • Stojak motocyklowy Acebikes Steady Stand - uchwyt na przednie koło, który umożliwia wygodne utrzymanie motocykla w pozycji pionowej. Został wyposażony w gumowe nóżki, które eliminują możliwość przesuwania się uchwytu. Stojak SteadyStand nadaje się do opon o średnicy od 15 do 19 cali i szerokości od 90 do 130 mm. Jest łatwy do przechowywania ze względu na mały rozmiar i zastosowanie lekkich materiałów.
  • Podnośnik motocyklowy przedni Lightech - wykonany ze stali lakierowanej proszkowo, jest dostępny w atrakcyjnym matowym kolorze. Podnośnik został wyprodukowany z lekkich i trwałych materiałów. Posiada uchwyty pod zacisk.
  • Podnośnik motocyklowy tylny Lightech - instaluje się go pod podnóżki motocyklowe. Sprawdza się podczas wymiany kół, łańcuchów, opon, klocków hamulcowych, a także demontażu wahacza. Wykonany ze stali lakierowanej proszkowo. Umożliwia regulację wysokości w zakresie 670/940 mm.
  • Podnośnik motocyklowy tylny GRIP - konstrukcja stalowa, lakierowana proszkowo. Posiada uchwyty pod rolki wkręcane do wahacza motocykla.
  • Podnośnik centralny na hydraulicznym siłowniku DRC HC2 - funkcjonalny podnośnik z siłownikiem hydraulicznym, dzięki któremu motocykl nie spada podczas opuszczania (łagodnie opada na ziemię). Posiada płynną regulację wysokości w zakresie od 250 mm do 350 mm. Pasuje do motocykli cross, enduro, supermoto i minibike. Za bezpieczeństwo odpowiada zabezpieczenie przeciw przypadkowemu opuszczeniu się podnośnika, a także antypoślizgowa guma. Maksymalny udźwig wynosi 150 kg.
  • Podnośnik centralny Polisport Lift Bike Stand - model dedykowany do motocykli typu off-road. Posiada solidny pedał służący do podnoszenia lub obniżania motocykla oraz wzmocnioną konstrukcję. Górna powierzchnia została pokryta antypoślizgowym materiałem, aby jeszcze lepiej utrzymywać motocykl. Poziom bezpieczeństwa zwiększa zaawansowany system blokowania. Konstrukcja jest składana (do złożenia nie są potrzebne żadne narzędzia), a dzięki wbudowanej rączce przenoszenie jest podnośnika jest uproszczone. Sprzęt posiada funkcjonalne kieszenie na narzędzia. Udźwig podnośnika to 200 kg.

W ofercie sklepu Legato Motocykle znajdziesz też akcesoria do podnośników motocyklowych (końcówki do stojaków, ramiona, uchwyty, tuleje i wiele innych).

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego podnośnika motocyklowego? Skorzystaj z porady naszych ekspertów lub odwiedź nasze salony stacjonarne w Krakowie (ul. Mogilska 97) lub w Warszawie (Jawczyce, ul. Poznańska 54).

pixel