Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Poznaj sprawdzone sposoby

2021-02-08

Blokada tarczy hamulcowej, zapięcie łańcuchowe, a może U–lock? Jaki sposób zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą jest najlepszy? Czy na rynku dostępne jest rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo jednośladu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Każdego roku z polskich garaży, parkingów i prywatnych posesji znika kilkaset motocykli. Tylko w pierwszej połowie 2019 roku skradziono 296 maszyn (z czego odzyskano 112 egzemplarzy), natomiast w tym samym okresie 2020 roku było to już 320 motocykli (znaleziono i odzyskano 102 jednoślady). Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej motocykli kradnie się w województwie mazowieckim i dolnośląskim.

Niezależnie od tego, czy swój motocykl przechowujesz na osiedlowym parkingu, czy we własnym garażu – warto zainwestować w dobrej jakości zabezpieczenie antykradzieżowe.

Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą – najlepsze sposoby

Nie istnieje zabezpieczenie, które mogłoby całkowicie wyeliminować ryzyko kradzieży motocykla. Wynika to z tego, że złodzieje są zawsze o krok przed producentami takich akcesoriów i cały czas znajdują nowe sposoby na sforsowanie blokad. Dobre zabezpieczenie antykradzieżowe może jednak skutecznie zniechęcić złodzieja –im dłuższy czas potrzebny na złamanie zabezpieczenia, tym mniejsza szansa, że złodziej zainteresuje się kradzieżą. Aby maksymalnie wydłużyć ten czas, warto wybrać kilka rodzajów zabezpieczeń jednocześnie.

Zapięcie łańcuchowe

Zabezpieczenie w postaci linki lub łańcucha z zamkiem albo kłódką, to klasyczna, najpopularniejsza forma zabezpieczania jednośladów – zarówno rowerów, jak i skuterów i motocykli. Linki zabezpieczające sprawdzą się głównie jako forma zabezpieczenia pozostawionego przy motocyklu kasku. W przypadku łańcucha istotna jest jego grubość – im większa, tym blokada jest trudniejsza do sforsowania. Warto postawić na produkty renomowanych marek, w których stosowane są dobrej jakości zamki. W tańszych, zabezpieczeniach często wykorzystywane są zamki o bardzo prostej konstrukcji cylindrów, przez co można je otworzyć odpowiednio wygiętym drutem.

Polecane produkty:

  • Zapięcie łańcuchowe Kryptonite New York Fahgettaboudit – produkt został wyposażony w  sześcioboczne ogniwa o grubości 14 mm wykonane z utwardzanej stali z domieszką manganu. Zaawansowana kłódka New York Disc Lock została wzmocniona specjalnym pałąkiem stalowym MAX–Performance.  Kryptonite to irlandzki producent zabezpieczeń rowerowych i motocyklowych najwyższej jakości.  Skuteczność produktów Kryptonite określana jest w skali 1–10 punktów. Model New York Fahgettaboudit otrzymał 10 punktów co oznacza, że jest to najskuteczniejsze zapięcie łańcuchowe w ofercie tego producenta. 
  • Stalowa linka Kryptonite KryptoFlex 410 Double Loop – linka o bardzo gęstym splocie, która sprawdzi się jako uzupełnienie blokad Kryptonite. Polecana do zabezpieczania kasku lub innych akcesoriów pozostawianych przy motocyklu. 

U–lock

Podobnie jak zapięcie łańcuchowe, również i U–lock pozwala na przypięcie koła motocykla do innego stałego elementu znajdującego się obok niego. Takie działanie uniemożliwia przepchnięcie i przesunięcie motocykla przez podniesienie.

U–lock wykonany jest z odpowiednio wygiętego kawałka metalu połączonego z elementem zawierającym zamek. Skuteczność blokady U–lock jest porównywalna z dobrym zapięciem łańcuchowym.

Polecane produkty:

  • Kryptonite Evolution Messenger Mini+ – ta blokada U–lock została wyposażona w dłuższy pałąk, który umożliwia łatwiejsze przypinanie. Dodatkowa, boczna obejma służy do łatwego zahaczenia koła. 
  • Kryptonite Kryptolok Combo – małe, poręczne zapięcie typu U–lock wyposażone w zamek szyfrowy o 4–cyfrowej kombinacji. Blokada jest wykonana z utwardzonej stali o średnicy 12mm i pokryta jest powłoką winylową, która zapobiega zarysowaniu elementów nadwozia.

Blokada tarczy hamulcowej

Blokada tarczy hamulcowej skutecznie zabezpiecza motocykl przed przepchnięciem, ale motocykl dalej nie jest zabezpieczony przed podniesieniem i załadowaniem np. do samochodu dostawczego. W sprzedaży są dostępne blokady tarczy hamulcowej, które są dodatkowo wyposażone we wbudowany alarm, który aktywowany jest przy próbie poruszenia lub przechylenia motocykla. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie blokady tarczy hamulcowej w połączeniu np. z zapięciem łańcuchowym lub blokadą U–lock, dzięki którym motocykl będzie zabezpieczony nie tylko przed przepchnięciem, ale też przed jakimkolwiek przesunięciem z miejsca postoju.

Polecane produkty:

  • Kryptonite KryptoLok 6A Alarm Disc Lock – blokada tarczy hamulcowej z wbudowanym alarmem o natężeniu dźwięku wynoszącym 120dB. Możliwość pracy w dwóch trybach – uzbrojonym i nieuzbrojonym (np. podczas transportu). Moduł elektryczny jest odpowiednio chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Kryptonite Evolution Disc Lock – wysokiej jakości zabezpieczenie tarczy hamulcowej wyposażone w kłódkę Evolution series 4 Disc Lock z pałąkiem o średnicy 14 mm z utwardzanej stali i zamek krążkowy z 2 ryglami. Blokada dostępna w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym i pomarańczowym.

W ofercie sklepu Legato Motocykle znajdują się też zabezpieczenia motocyklowe marek Abus i Moretti (blokady Kovix). 

Inne metody

Do innych metod zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą należą:

  • Alarmy motocyklowe – swoją zasadą działania przypominają te stosowane w samochodach. Urządzenie posiada własne zasilanie i syrenę alarmową. Dzięki obecności czujników zbliżeniowych, pochyleniowych i wstrząsowych, sygnał alarmowy aktywowany jest w odpowiednim momencie. Ważnym parametrem alarmów motocyklowych jest pobór prądu. Dobry alarm nie powinien zbyt mocno obciążać akumulatora.
  • Lokalizatory GPS – nie chronią bezpośrednio przed kradzieżą, ale sprawdzają się jako dodatkowa forma zabezpieczenia motocykla, dzięki której możliwe jest zdalne sprawdzanie jego lokalizacji lub zlokalizowanie i odnalezienie sprzętu w przypadku kradzieży. Dzięki łączności GPS i połączeniu z internetem przez sieć komórkową, urządzenie jest w stanie wysyłać bardzo dokładne dane o położeniu bezpośrednio na smartfon właściciela. W ofercie sklepu Legato Motocykle znajdują się najpopularniejsze lokalizatory w Polsce, czyli sprzęt firmy notiOne. Przykładowo, niewielki lokalizator notiOne Go! pozwoli na bieżąco monitorować położenie motocykla za pomocą dedykowanej aplikacji. Urządzenie na jednym ładowaniu baterii może działać nawet rok.

W ofercie sklepu Legato Motocykle znajdziesz szeroki wybór zabezpieczeń motocyklowych. Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu? Skorzystaj z porady naszych ekspertów lub odwiedź nasz salon stacjonarny w Krakowie (ul. Mogilska 97) lub w Warszawie (Jawczyce, ul. Poznańska 54).

pixel