Jak przygotować motocykl do sezonu?

2021-03-01

Zbliżająca się wiosna to najwyższy czas, aby rozpocząć przygotowania do sezonu motocyklowego. Zanim jednak uruchomisz swój motocykl i wybierzesz się na przejażdżkę, musisz sprawdzić kilka rzeczy. Dowiedz się, co konkretnie należy zrobić, aby przygotować motocykl do sezonu.

Dokładnie wyczyść motocykl

Po kilku miesiącach przerwy w eksploatacji, na lakierze Twojego motocykla osiadła warstwa kurzu i zabrudzeń, które wcześniej unosiły się w powietrzu. Warto dokładnie umyć motocykl, zaczynając od ogólnego płukania, a kończąc na dokładnej pielęgnacji lakieru. Zadanie będzie łatwiejsze, jeśli skorzystasz ze specjalnych środków do czyszczenia motocykla.

Sprawdź też nasz poradnik: Jak myć motocykl? Poradnik dla początkujących.

Polecane produkty:

Czyszczenie motocykla przed nowym sezonem motocyklowym.

Sprawdź stan opon. Jakie ciśnienie w oponach motocyklowych jest prawidłowe?

Po kilku miesiącach przerwy, ciśnienie w oponach spada do poziomu zagrażającemu bezpieczeństwu motocyklisty i motocykla. Uzupełnienie powietrza do właściwego poziomu jest niezbędną czynnością, którą musisz wykonać przed rozpoczęciem sezonu. Dokładną informację o zalecanym ciśnieniu dla konkretnego modelu, znajdziesz na stronie producenta opon lub na naklejce znajdującej się na wahaczu.

Sprawdź też, czy opony nie są nadmiernie zużyte i nadają się do bezpiecznej jazdy w nowym sezonie motocyklowym. Pamiętaj, że opony nie powinny być starsze niż 5 lat – po tym czasie guma, z której są wykonane traci swoje właściwości. Data produkcji jest nadrukowana z boku opony w postaci czterocyfrowego kodu – przykładowo kod 102020 oznacza, że opona została wyprodukowana w 10. tygodniu 2020 roku.

W sklepie internetowym Legato Motocykle znajdziesz duży wybór opon motocyklowych.

Polecane produkty:

  • Manometr analogowy OMP – do precyzyjnego pomiaru ciśnienia w oponie.
  • Dętki zapasowe do systemu Tubliss.
  • Trzymaki opony – do jazdy terenowej przy obniżonym ciśnieniu powietrza w dętce. Zapobiega obracaniu się opony na feldze.
  • Mousse – wkłady do opon off roadowych, które zastępują tradycyjne dętki.

Jaki olej do motocykla? Zobacz, jakie płyny w motocyklu należy uzupełnić

Obowiązkową czynnością jest sprawdzenie poziomu płynów znajdujących się w motocyklu - płyn hamulcowy, płyn chłodzący, olej silnikowy, olej do amortyzatorów, a także olej do filtrów powietrza. Pamiętaj, że ich prawidłowy poziom powinien być widoczny na wskaźniku między minimum a maksimum.

Polecane kategorie produktów:

Zadbaj o akumulator

Jeśli odpowiednio przygotowałeś się do zakończenia ostatniego sezonu, to na czas zimowania motocykla wymontowałeś z niego akumulator, przechowywałeś go w ciepłym miejscu i regularnie uzupełniałeś w nim energię. Takie rozwiązanie pozwala odpowiednio dobrze zadbać o jego stan techniczny i bezproblemowo korzystać z urządzenia zaraz po zainstalowaniu w motocyklu.

Jeśli jednak na czas przerwy międzysezonowej nie zastosowałeś powyższych rad i akumulator został w motocyklu, to wymontuj go i podłącz do prostownika. W ten sposób zyskasz pewność, że będzie w nim odpowiednia ilość prądu pozwalająca na uruchomienie silnika.

W sklepie internetowym Legato Motocykle znajdziesz akumulatory i prostowniki.

Czyszczenie i konserwacja łańcucha motocyklowego

Czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego jest czynnością obowiązkową przed rozpoczęciem sezonu. Aby zrobić to odpowiednio dobrze, warto skorzystać z dedykowanych zestawów do czyszczenia i smarowania. Przy okazji tych prac, warto też sprawdzić naciąg łańcucha, a także zużycie zębatek.

Polecane produkty:

Sprawdź stan układu hamulcowego

Przyglądnij się z bliska przewodom hamulcowym, tarczom i klockom hamulcowym - sprawdź ich grubość i spróbuj dostrzec ewentualne uszkodzenia. Nie zapominaj też o kontroli poziomu płynu hamulcowego, który warto wymieniać w każdym roku eksploatacji motocykla.

Niezbędne części znajdziesz w naszym dziale Układ hamulcowy.

Kontrola oświetlenia, lusterek i kierunkowskazów

Na końcu należy sprawdzić wszystkie elementy umożliwiające bezpieczne i zgodne z prawem uczestniczenie w ruchu drogowym. Koniecznie sprawdź działanie kierunkowskazów, światła stop aktywowanego przednim i tylnym hamulcem, świateł mijania, świateł drogowych, a także sygnału dźwiękowego. Zwróć też uwagę na prawidłowe ustawienie lusterek.

Nie zapomnij o odpowiednim stroju. Jakie ubranie na motocykl?

Poza odpowiednim stanem technicznym motocykla, zadbaj też o właściwy, dobrze dopasowany ubiór. Kask motocyklowy, buty, spodnie, kurtka lub kombinezon, to elementy wyposażenia, na których nie powinieneś oszczędzać. Renomowane ubrania zapewnią Ci maksymalny komfort i odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy na motocyklu. Początek sezonu jest idealnym momentem na przegląd wyposażenia, uzupełnienie braków lub wymianę zużytych akcesoriów.

Sprawdź nasze poradniki:

Masz pytania dotyczące odpowiedniego przygotowania motocykla do sezonu? Skorzystaj z porady naszych ekspertów lub odwiedź nasze salony stacjonarne w Krakowie (ul. Mogilska 97) lub w Warszawie (Jawczyce, ul. Poznańska 54).

pixel