Jak przewieźć motocykl? Sposoby transportu i mocowania

2021-03-22

Zakup nowego motocykla, transport do serwisu, na tor lub wyjazd na wakacje – istnieje wiele sytuacji, w których konieczne jest przetransportowanie motocykla za pomocą samochodu. Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie.

Jak przewieźć motor na przyczepce?

Najłatwiejszym sposobem transportu motocykla za pomocą samochodu jest skorzystanie z przyczepy motocyklowej, która jest wyposażona w specjalne prowadnice na koła. Po wprowadzeniu motocykla na podest, koła należy zabezpieczyć uchwytami i przymocować pasami transportowymi, które są dostępne w ofercie sklepu Legato Motocykle.

Motocykl można przewieźć również na tradycyjnej przyczepie lekkiej. W tym przypadku konieczne będzie skorzystanie ze składanego najazdu do transportu motocykli, aby wygodnie wprowadzić motocykl na przyczepkę. Jednoślad zabezpieczysz za pomocą uchwytów, pasów transportujących lub pasa na koło.

Transport motocykla na przyczepce

Transport motocykla w busie

Transportując motocykl we wnętrzu samochodu, warto skorzystać ze specjalnej maty na podłogę, aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem i dodatkowo unieruchomić koła jednośladu. Można też użyć kołków lub specjalnego uchwytu do mocowania koła na czas transportu.

Przed wprowadzeniem jednośladu do pojazdu warto spuścić paliwo z gaźnika, ponieważ przy zmianie położenia jego nadwyżka może wyciekać na podłogę.

W przypadku kamperów i busów, do transportu motocykla można też skorzystać z platformy mocowanej z tyłu pojazdu. Należy jednak pamiętać, że powinna ona być mocowana do ramy pojazdu a nie do haka holowniczego.

Przewóz motocykla – o czym należy pamiętać?

Motocykl ustawiony przodem do kierunku jazdy powinien opierać się przednim kołem o odpowiedni uchwyt tak, aby uniemożliwić gwałtowny ruch do przodu w przypadku hamowania. Pasy mocujące powinny być zainstalowane szeroko, możliwie jak najdalej od motocykla. Nie należy przypinać ich do elementów ruchomych lub o niskiej wytrzymałości, takich jak manetki, klamki lub szprychy. Najlepszymi miejscami do ich montażu będzie kierownica, dolna półka lub rama pod siedzeniem.

Osoby, które pierwszy raz przewożą motocykl często ściskają pasy bardzo mocno w taki sposób, że motocykl stoi w pojeździe lub na przyczepie sztywno, bez żadnego ruchu. To błąd, którego efektem może być uszkodzenie zawieszenia jednośladu. Motocykl powinien mieć możliwość odchylać się na boki o około 5–10 cm.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie pasów z zamkniętymi zaczepami, które uniemożliwiają samoczynne odpięcie się. Pasy nie powinny dotykać ostrych krawędzi i części motocykla.

Motocykl podczas transportu nie powinien być stawiany na bocznej ani centralnej stopce. Może to uszkodzić te części, a także podłogę samochodu lub przyczepy.

Podczas jazdy należy zachować ostrożność. Stan napięcia pasów powinno się kontrolować zatrzymując się co kilka kilometrów. Unikaj gwałtownego przyśpieszania, zwalniania i skręcania.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich akcesoriów do transportu motocykla? Skontaktuj się z nami lub odwiedź nasze salony stacjonarne w Krakowie (ul. Mogilska 97) lub w Warszawie (Jawczyce, ul. Poznańska 54).. Nasi sprzedawcy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

pixel